کاربرد سیستم های گرمایشی در معماری
loading...

گرماتاب گرمایش تابشی

بازدید : 7 چهارشنبه 23 بهمن 1398 زمان : 16:41

در طراحی ساختمان های مدرن بکارگیری روشی جهت استفاده هرچه بهتر از فضای درونی ساختمان به عنوان اصلی ترین هدف کلیه معماران، طراحان، سازندگان و حتی ساکنین می باشد. از جمله فضاهایی که می توان در ساختمان ها بازیابی کرده و به فضای درونی و مفید ساختمان اضافه کرد، فضای مورد نظر برای تاسیسات گرمایشی می باشد. سیستم های گرمایشی، بزرگ ترین مصرف کنندگان انرژی در ساختمان به شمار می روند. مقدار بسیار قابل ملاحظه ای از انرژی به گرمایش اختصاص دارد. با استفاده از تجهیزات مدرن با حذف سیستم های سنتی می توان به افزایش فضا و زیبایی هر چه بیشتر محیط در کنار افزایش راندمان حرارتی و کاهش مصرف انرژی دست یافت.

براساس تحقیقات انجام شده، توجه به عوامل گوناگونی که در میزان مصرف انرژی گرمایشی ساختمان نقش دارند، در ارائه راهکارهای صرفه جویی صرفه جویی در بخش ساختمان و کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی، تاثیر فراوانی میگذارند. شرایط اقلیمی و آب و هوایی، معماری ساختمان، مصالح ساختمان، راندمان سیستم های گرمایشی، بکارگیری تجهیزات با ظرفیت مورد نیاز که اساسا در میزان بار حرارتی ساختمان موثر هستند و همچنین کنترل سیستم های گرمایش از عوامل موثر در میزان مصرف انرژی گرمایشی محسوب میشوند.

انواع سیستم های گرمایشی که در ایران استفاده می شود عبارتست از:

1-سیستم های گرمایش مرکزی(موتورخانه)

2-سیستم های گرمایش موضعی – بخاری ها

3-سیستم های گرمایش تابشی

سیستم های گرمایش مرکزی(موتورخانه)

در سیستمهای گرمایش مرکزی، گرمای مورد نیاز تمام قسمتهای ساختمان درموتورخانه ساختمان تولید میشود و به کمک وسایل توزیع از قبیل رادیاتور، فن کویل، کانال و... به بخشهای مورد نیاز فرستاده میشود.
اساس کار سیستمهای گرمایش مرکزی بر این است که حرارت از یک منبع انرژی به قسمتهای مختلف ساختمان انتقال مییابد. برای انتقال حرارت وجود سیال واسطهای چون آب، بخار و یا هوا لازم است که ناقل حرارت بین منبع انرژی و دستگاههای گرم کننده باشد. سیستمهای گرمایش مرکزی همگی دارای یک دیگ آب گرم یا دیگ بخار میباشند. اگرچه سیستم گرمایش مرکزی همواره دارای مزیت هایی برای گرمایش ساختمان ها بوده اما باید به این نکته هم اشاره کنیم که این سیستم ها دارای برخی معایب هم هستند که به آنها اشاره می کنیم.:

1-از معایب موتور خانه مرکزی می توان به استفاده از فضای بیشتر اشاره کرد. با وجود اینکه فضای مناسب برای این سیستمها، فضای مفیدی می تواند نباشد، اما نسبت به سایر سیستم ها به فضای بیشتری نیاز دارند.

2-تغییرات مورد نیاز برای بار حرارتی واحدها با تاخیر بیشتری انجام خواهد شد.

3-نیاز به تعمیرات و نگه داری دائم دارد که از معایب این سیستم ها به شمار می رود.

4-از معایب دیگر سیستم گرمایش مرکزی(موتورخانه) ایجاد اختلاف نظر در میزان حق شارژ بین ساکنین است که عموما اتفاق میافتد.

سیستم های گرمایش موضعی – بخاری ها

بخاری بیشتر برای گرمایش بخش محدودی از فضا ساختمان، کاربرد موثری دارد. به کارگیری بخاری در نقاط مختلف منزل، قابلیت انعطاف بیشتری از نظر بهینه سازی مصرف سوخت دارد.

درانتخاب بخاری باید به عواملی از قبیل ایمنی، مصرف کم، هزینه نصب مناسب، رده بالاتر در برچسب انرژی، مطابقت با استانداردهای زیست محیطی و تناسب ظرفیت و اندازه وسیله با فضا توجه نمود. بخاری‌های گازی و نفتی بدون دودکش تا حد زیادی مطابق با معیار و الگوی صحیح مصرف هستند. از سوی دیگر باید این سیستم ها دارای معایبی هستند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1-مصرف بالای انرژی

2- راندمان حرارتی پایین تر نسبت به برخی سیستم های گرمایشی دیگر

3-همچنین مدت زمان بیشتری نسبت به برخی سیستم های دیگر برای گرمایش فضای مورد نظر نیاز دارند.

سیستم های گرمایش تابشی

گرمایش تابشی فرایندی است که در آن انرژی به شکل امواج الکترومغانطیس از سطح یک جسم به سطح جسم دیگری که دمای کمتری دارد منتقل می شود. نور تابان خورشید پس از پیمودن فضای خالی بسیار سرد به زمین می رسد، اما فقط وقتی به گرما تبدیل می شود که جذب اجسامی چون مولکول گازی در جو زمین یا سطوح جاذب دیگر در مسیر خود شود. همین که این تشعشعات جذب اجسام شدند عمل فرایند تابش الکترومغاناطیس پایان می پذیرد. انرژی موجود در جسم گرم تر به شکل گرما جذب ماده جاذب(سردتر) می شود. این یک ویژگی فوق العاده مهم (و کاملا سودمند) گرمای تابشی است که چندان زیاد جذب هوا نمی شود. این، در واقع، همان خصوصیتی است که به سیستم های گرمایشی تابشی اجازه میدهد تا مستقیما اجسام مورد نظر را گرم کنند، بدون آنکه ابتدا نیازی به گرم کردن هوای پیرامون آن ها باشد.

مزایای استفاده از سیستم هی گرمایش تابشی:

1-بی صدا بودن

2-عدم ایجاد آلودگی

3-عدم نیاز به کانال کشی ولوله کشی

4-کارایی بالا و راندمان حرارتی بالاتر نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر

5-استفاده سهل و آسان از این سامانه

حال وقت آن است بهترین سیستم گرمایشی را برای ساختمان ها به شما معرفی کنیم که در عین کارایی بالا و مصرف انرژی کمتر مقرون به صرفه هم باشد. از این روبه شما پیشنهاد می کنیم که از سیستم های گرمایشی تابشی شرکت گرماسان، که تولید کننده مدرن ترین های سیستم های گرمایشی هستند استفاده نمایید و یکی از بهترین سیستم های گرمایشی این شرکت، هیتر تابشی سرامیکی است که به اختصار مشخصات و کارایی آن را به شما ارائه می دهیم.

هیتر تابشی سرامیکی

سیستم های تابشی سرامیکی بالاترین دمای سطح تابشی را در بین سیستم های گرمایشی تابشی گازی که امروزه استفاده میشوند را دارند و از سوی دیگر برای سالن هایی که میزان تهویه هوای بالایی دارند یا فضاهایی که در آنها منحصرا گرمایش نقاط مدنظر می باشند، بسیار مناسب هستند. این سیستم ها برای گرمایش فضاهای نیمه باز مانند رستوران ها، کافی شاپ ها، فروشگاهها، ویلاها، بالکنها و ... مورد استفاده قرار میگرند.

این سیستم ها در ظرفیت های حرارتی(kw)مختلفی تولید میشوند و در کمتر از 2 دقیقه میتوان دمای سطح آنها را به دمای کاری رساند. وزن این سیستم ها ما بین 15 تا 30 کیلوگرم بوده و بیسترین طول آنها حدود 2 متر میباشد. ابعاد و وزن این سیستم ها از سایر سیستم های تابشی گازی کمتر بوده و نصب آنها به سادگی انجام میگرد. برخلاف دیگر سیستم های گرمایشی که به علت ابعاد بزرگتر بایستی قطعات آنها در محل نصب سوار شوند، این سیستم ها به صورت یکپارچه به محل نصب حمل میشوند.

این سیستم ها را میتوان به صورت افقی یا زاویه نصب نمود. همچنین کمترین ارتفاع نصب این سیستم ها 3 متر میباشد و میتوان از آنها جهت نصب تا ارتفاع بیشتر هم استفاده کرد.

مزایای هیتر سرامیکی:

1-ایمنی بیشتر به دلیل کنترل مقدار گرما

2-توان حرارتی این سیستم ها بالا بوده و قادر به گرم کردن محیط در کمترین زمان ممکن هستند.

3- با استفاده از این هیترها، تا 60 درصد در مصرف سوخت و 90 درصد در مصرف برق صرفه جویی خواهد شد.

4- این هیترها قادرند با هر دو نوع سوخت گاز شهری و گاز مایع کار کنند و قابلیت نصب به صورت دیواری و مایل را نیز دارا می باشند.

5-طراحی و ظاهری زیبا با تنوع رنگ در 4 رنگ

شرکت گرماسان تولید کننده مدرنترین سیستم های گرمایش تابشی

سیستم های گرمایشی با طراحی متنوع و زیبا جهت ایجاد فضای گرم و دل نشین در تمامی فضاهای باز و نیمه باز نظیر رستورانها ، ویلاها ، آلاچیق ها ، باغ تالار ها و گلخانه ها و غیره، تولید و ارائه نموده که تنها نمونه موجود داخلی دارای نشان استاندارد اروپا و ملی ایران می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید

۰۲۱۲۲۲۲۹۱۷۶

www.garmasun.com

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 4
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 6
 • باردید دیروز : 23
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 29
 • بازدید ماه : 82
 • بازدید سال : 82
 • بازدید کلی : 82
 • آخرین نظرات
  کدهای اختصاصی